„Eesti Veebiarhiiv (észt)” változatai közötti eltérés

Innen: MIA
(Új oldal, tartalma: „Az észt nemzeti könyvtár (Eesti Rahvusraamatukogu) számára a 2006-os kötelespéldány törvény tette lehetővé az észt webhelyek mentését és nyilvános szol…”)
 
 
(Egy közbenső módosítás, amit egy másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
Az észt nemzeti könyvtár (Eesti Rahvusraamatukogu) számára a 2006-os kötelespéldány törvény tette lehetővé az észt webhelyek mentését és nyilvános szolgáltatását, de 2017-től egy újabb törvénymódosítás utóbbit csak a közintézmények webhelyeire korlátozta (a teljes anyag helyben férhető hozzá néhány nagy könyvtárban). Szelektíven archiválnak 2008 óta, a [[Heritrix]] és [[Wayback]] párost használják. Keresni URL és tárgyszó alapján lehet, de van témakörök és részgyűjtemények szerinti böngészési lehetőség is. 2013 novemberében készült el a szolgáltatási felület, ekkor több mint ezer webhelyet tároltak 1,6 terabájt méretben (tömörítés nélkül). 2015-ben már 4,2 terabájt volt az archívum mérete (56 millió digitális objektum). 2015 decembere és 2016 áprilisa közt egy teljes domain aratást is csináltak, ez tömörítetlenül 4 terabájtot eredményezett (webhelyenként max. 300 megabájtot mentettek le, hogy kezelhető maradjon az anyag). Egy három fős csoport végzi az archiválást, teljes munkaidőben, de 10 egyéb intézményből 24 további munkatárs is besegít a válogatásba egy 2011-ben kidolgozott szempontrendszer alapján. 2012-ben az észtek is csatlakoztak az [[IIPC]]-hez.
+
Az észt nemzeti könyvtár (Eesti Rahvusraamatukogu) számára a 2006-os kötelespéldány törvény tette lehetővé az észt webhelyek mentését és nyilvános szolgáltatását, de 2017-től egy újabb törvénymódosítás utóbbit csak a közintézmények webhelyeire korlátozta (a teljes anyag helyben férhető hozzá néhány nagy könyvtárban). Szelektíven archiválnak 2008 óta, a [[Heritrix]] és [[Wayback]] párost használták eredetileg, napjainkban azonban a Wayback mellett elérhető a [[PyWb]] , az [[OutbackCDX]] és a [[Solr]] is. Különleges esetekben (pl. közösségi média aratás) a Squidwarc programot használják. A videókat [[youtube-dl]] segítségével mentik. Képek mentésére a Puppeteer és a Phantom.js programok vannak használatban. Keresni URL és tárgyszó alapján lehet, de van témakörök és részgyűjtemények szerinti böngészési lehetőség is. 2013 novemberében készült el a szolgáltatási felület, ekkor több mint ezer webhelyet tároltak 1,6 terabájt méretben (tömörítés nélkül). 2015-ben már 4,2 terabájt volt az archívum mérete (56 millió digitális objektum). 2015 decembere és 2016 áprilisa közt egy teljes domain aratást is csináltak, ez tömörítetlenül 4 terabájtot eredményezett (webhelyenként max. 300 megabájtot mentettek le, hogy kezelhető maradjon az anyag). Egy három fős csoport végzi az archiválást, teljes munkaidőben, de 10 egyéb intézményből 24 további munkatárs is besegít a válogatásba egy 2011-ben kidolgozott szempontrendszer alapján. 2012-ben az észtek is csatlakoztak az [[IIPC]]-hez.
   
 
----
 
----
5. sor: 5. sor:
 
* [http://veebiarhiiv.digar.ee Az Eesti Veebiarhiiv honlapja]
 
* [http://veebiarhiiv.digar.ee Az Eesti Veebiarhiiv honlapja]
 
* [https://www.nlib.ee/index.php?id=21581 Az észt webarchívum ismertetője a könyvtár honlapján]
 
* [https://www.nlib.ee/index.php?id=21581 Az észt webarchívum ismertetője a könyvtár honlapján]
* [http://www.netpreserve.org/sites/default/files/resources/Kouts.pdf Jaanus Kõuts: Estonian Web Archive: Preserving the Estonian Mind]
+
* [http://web.archive.org/web/20170318024237/http://www.netpreserve.org/sites/default/files/resources/Kouts.pdf Jaanus Kõuts: Estonian Web Archive: Preserving the Estonian Mind]
   
 
[[Category:PROJEKTEK]]
 
[[Category:PROJEKTEK]]

A lap jelenlegi, 2020. október 12., 14:09-kori változata

Az észt nemzeti könyvtár (Eesti Rahvusraamatukogu) számára a 2006-os kötelespéldány törvény tette lehetővé az észt webhelyek mentését és nyilvános szolgáltatását, de 2017-től egy újabb törvénymódosítás utóbbit csak a közintézmények webhelyeire korlátozta (a teljes anyag helyben férhető hozzá néhány nagy könyvtárban). Szelektíven archiválnak 2008 óta, a Heritrix és Wayback párost használták eredetileg, napjainkban azonban a Wayback mellett elérhető a PyWb , az OutbackCDX és a Solr is. Különleges esetekben (pl. közösségi média aratás) a Squidwarc programot használják. A videókat youtube-dl segítségével mentik. Képek mentésére a Puppeteer és a Phantom.js programok vannak használatban. Keresni URL és tárgyszó alapján lehet, de van témakörök és részgyűjtemények szerinti böngészési lehetőség is. 2013 novemberében készült el a szolgáltatási felület, ekkor több mint ezer webhelyet tároltak 1,6 terabájt méretben (tömörítés nélkül). 2015-ben már 4,2 terabájt volt az archívum mérete (56 millió digitális objektum). 2015 decembere és 2016 áprilisa közt egy teljes domain aratást is csináltak, ez tömörítetlenül 4 terabájtot eredményezett (webhelyenként max. 300 megabájtot mentettek le, hogy kezelhető maradjon az anyag). Egy három fős csoport végzi az archiválást, teljes munkaidőben, de 10 egyéb intézményből 24 további munkatárs is besegít a válogatásba egy 2011-ben kidolgozott szempontrendszer alapján. 2012-ben az észtek is csatlakoztak az IIPC-hez.