A Balassi Intézet honlapjainak archívuma

Összeállítottunk egy különgyűjteményt a 2016 szeptemberében megszűnt Balassi Intézet és a korábban általa irányított külföldi magyar kulturális intézetek honlapjainak mentéseiből, melyek a Heritrix, illetve a HTTrack programokkal készültek 2020 nyarán, néhány héttel a webszerverek végleges lekapcsolása előtt. A nyilvánosan is megtekinthető oldal itt érhető el.

Kérdőíves felmérés a webarchiválási tanfolyam megújításához

Az OSZK Webarchívuma szeretné megújítani a Könyvtári Intézet szervezésében zajló „Az internet archiválása mint közgyűjteményi feladat” című tanfolyamát. Mivel a 2018-as akkreditáció óta már sokan elvégezték az eddigi képzést és azóta sok újdonság is van a webarchiválás területén, aktuálissá vált a tananyag felfrissítése új részek beillesztésével és más hangsúlyok kialakításával. Az új tanfolyamot úgy szeretnénk összeállítani, hogy érdekes legyen a korábbi és az új érdeklődők számára is, ezért a véglegesítés előtt szeretnénk kikérni a potenciális résztvevők véleményét, hogy minél jobban az igényekhez tudjuk igazítani a képzést. Az alábbi, természetesen anonim kérdőív kitöltésével erről kapnánk visszajelzést: https://forms.office.com/e/nXbEB1Lv6p

Új részgyűjtemény: Mezőgazdaság, élelmiszeripar

2024. március 1-én egy újabb tematikus válogatás tömeges aratását indítottuk el. Az elmúlt hetekben több mint 2,5 ezer webcímet gyűjtöttünk össze, melyek általában az agráriummal, illetve azon belül speciálisan az állattenyésztéssel, a növénytermesztéssel, továbbá az élelmiszeriparral és az italgyártással kapcsolatosak. A webehelyek neve és URL címe itt listázható ki, az aratás statisztikai adatai pedig itt nézhetők meg.

Új részgyűjtemény: Párkapcsolat, család

Egy újabb részgyűjteménnyel bővítettük a webarchívumot. A CSALAD kódnevű címlista most 2 ezer webhelyet tartalmaz és ezekből a főbb témakörökből áll: párkapcsolat, esküvő, házasság, szexualitás, erotika, születés, anyaság, család, gyereknevelés, idősek, halál. A gyűjtemény első aratása pár napja futott le, a statisztika itt nézhető meg.

Közép-európai nemzeti webarchívumok

A honlapunk „Szakembereknek” menüjében megjelent egy új alpont a közép-európai webarchívumokról: https://webarchivum.oszk.hu/szakembereknek/cewa/ Itt a 2021-ben tartott „404-es” rendezvényünkön bemutatkozott öt, környező országbeli nemzeti archívum adatlapja érhető el. Az egyes projektek ismertetése mellett megpróbáltuk azt is felderíteni, hogy mennyi magyar nyelvű vagy magyar vonatkozású tartalom lehet ezekben a gyűjteményekben.

Keresés a Karikó Katalin részgyűjteményben

Az Országos Széchényi Könyvtár és a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés keretében az OSZK Digitális Bölcsészeti Központjának Digitális Filológiai és Webarchiválási Osztálya Karikó Katalin életével, világraszóló felfedezésével és Nobel-díjával kapcsolatos webtartalmakat archivál. A címlistát – melyben tudományos publikációk és előadások, hírek és cikkek, hangfelvételek és videók is vannak – közösen bővítjük a SZTE Klebelsberg Könyvtár munkatársaival hazai és külföldi forrásokból. Egy keresőt is működtetünk a https://kariko.webharvest.oszk.hu/solrwayback, mellyel a lementett weboldalak teljes szövegében lehet keresni és különféle statisztikai adatokat generálni. (A keresőmező melletti kérdőjelre kattintva részletes magyar nyelvű leírás olvasható.) Maguk a mentések jogi okokból csak az Országos Széchényi Könyvtár olvasótermében tekinthetők meg, de a metaadatok között megtalálható az eredeti URL cím, melyet kimásolva megnézhető az élő weboldal, amennyiben még elérhető. Az együttműködés részét képezi még a szegedi könyvtárosok által gondozott Karikó Katalin virtuális kiállítás rendszeres archiválása is. A projektről két előadás is elhangzott a 2022-es és a 2023-as konferenciánkon, melyek prezentációi letölthetők a honlapunkról.