„404 Not Found” konferencia és workshop – 2024. november 27.

 


A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár Digitális Bölcsészeti Központja 2024. november 27-én tartotta meg az internetes tartalmak archiválásával, tágabban a digitális megőrzéssel foglalkozó éves rendezvényét, az immár nyolcadik 404 Not Found – Ki őrzi meg az internetet? című konferenciát és workshopot. A résztvevők száma meghaladta a nyolcvanat, ebből kb. ötvenen online követték az eseményt. A rendezvény nyitó online előadása az amerikai Internet Archive Community Webs projektjét mutatta be a szervezet vezetőjének prezentálásában. A helyi webes tartalmak archiválásának témájában a Fejér vármegyei Vörösmarty Mihály Könyvtár úttörő vállalkozásának, egy regionális webarchívum létrehozásának a feladatait, problémáit, megoldásait ismerhettük meg, külön kitérve annak könyvtári információs ökoszisztémába illesztésére, illetve egy helyi webarchívum technikai feltételeire. A konferencia másik kiemelt témája a digitálisan született (born digital) dokumentumok és egyéb tartalmak kezelése a közgyűjteményekben, amelynek kihívásait, jó gyakorlatait előadásokon és kerekasztal-beszélgetéssel járták körül a szakemberek.

A rendezvény hirdetménye itt olvasható,  a plakátja pedig innen tölthető le.


Az előadások listája, kivonatai és prezentációi:

  • Gerencsér Judit általános főigazgató-helyettes (MNMKK OSZK): Köszöntő
  • Dr. Latorcai Csaba parlamenti államtitkár, területfejlesztési miniszterhelyettes (KTM): Megnyitó
  • Anna Trammell (Internet Archive): Internet Archive’s Community Programs: Creating, Scaling, Supporting, and Sustaining Opportunities for Collaboration in Web Archiving (117,7 MB – MP4 formátumú videó) [A magyar felirathoz szükséges SRT fájl letöltése.]
    Internet Archive’s Community Programs support collaborative web archiving initiatives that empower local institutions to document their community’s digital heritage. Established in 2017, the Community Webs program has brought together over 200 cultural heritage organizations across the US, Canada, and beyond to preserve and provide access to local history through web archiving, digitization, and digital preservation. The CARTA (Collaborative Art Archiving) program leverages shared infrastructure, expertise, and collecting activities amongst participating art museums and libraries, scaling the extent of web-published, born-digital materials preserved and accessible for art scholarship and research. Through these programs, Internet Archive furthers the mission of “Universal Access to All Knowledge” by expanding the capacity of a wide range of cultural heritage organizations to play an active role in ensuring the long-term preservation and access of web content.
  • Kónya Béla Tamás (OMRRK): Innovatív technológiák és adatkezelési módszerek a műtárgy-diagnosztikában (1,4 GB)
    Az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) 2019-ben nyílt meg Budapesten. Az intézmény célja a Szépművészeti Múzeum gyűjteményének szakszerű raktározása, és a műtárgyak helyreállításához szükséges legmagasabb színvonalú diagnosztikai infrastruktúra biztosítása. Az OMRRK-ban modern műszeres eljárások, például speciális fototechnikai, mikroszkópos és műszeres diagnosztikai vizsgálatok állnak rendelkezésre. Az intézmény kiemelt feladatai közé tartozik a festett műtárgyak diagnosztikai kutatása, a korszerű információ- és tartalomszolgáltatás, valamint a digitális adatbázisok létrehozása és széles körű hozzáférhetővé tétele. Az OMRRK a Szépművészeti Múzeum gyűjteményére és a hazai, valamint nemzetközi tapasztalatokra építve fejlesztette ki műtárgy-diagnosztikai lehetőségeit. Ezek a vizsgálatok alapvetők a restaurálási folyamat megtervezéséhez, és eredményeik bekerülnek a múzeumi dokumentációkba és a digitális gyűjteménykezelő rendszerbe. A born digital diagnosztikai vizsgálati felvételek és adatok kezelésére az OMRRK létrehozott egy felhő alapú online adatbázist. Az archiválást, adatfeldolgozást és a vizsgálati eredmények kezelését az adatbázisba épített keresőrendszer segíti, lehetővé téve a gyors és pontos hozzáférést a különféle diagnosztikai információkhoz. A diagnosztikai vizsgálatok segítenek megérteni a műtárgy összetevőit, valamint a különböző korszakok, kultúrák és művészek alkotófolyamatait. Az OMRRK jelenlegi diagnosztikai eszközparkja főként a szervetlen anyagok vizsgálatára épül, de a fejlesztések célja a szerves anyagösszetevők és ipari pigmentek azonosítása is. A különböző diagnosztikai módszerek – fotodiagnosztikai, mikroszkópos és műszeres vizsgálatok – egymást kiegészítve segítik a műtárgyak kutatását és hosszú távú megőrzésüket a jövő generációi számára.
  • Drótos László (MNMKK OSZK): Termelési riport – Az OSZK webarchívuma 2024-ben (11,1 MB)
    Az előadás a nemzeti könyvtár Digitális Bölcsészeti Központjában folyó webarchiválási tevékenység ez évi eredményeit foglalja össze. A „tömegtermelést” biztosító aratásokon kívül szó lesz az olyan speciális feladatokról, mint a nyilvános gyűjtemény bővítése, a Karikó Katalin-archívum és a hozzá tartozó kereső kialakítása, a Balassi Intézet honlapjainak mentése, a közéleti és sportesemények híreinek begyűjtése, a podcastadások és az Instagram-posztok félautomatikus módszerekkel való archiválása. Az eredmények bemutatása mellett az informatikai kihívásokról is szó lesz: a webtéraratáshoz használt címlista karbantartása, a Heritrix aratószoftverrel és a WCT keretrendszerrel kapcsolatos problémák, a dinamikusan generált weboldalak archiválásához és visszanézéséhez szükséges új programok rendszerbe állítása és a metaadat-nyilvántartás megújítása. Az alaptevékenységen túl az ismeretterjesztés és az együttműködések terén is vannak fejlemények, ezekről is beszámolunk az előadás utolsó harmadában.
  • Bódog András (VMK): A metaadatolás és az adatbázis-építés kihívásai a Fejér Vármegyei Webarchívumban (8,8 MB)
    A Fejér Vármegyei Webarchívum helyismereti feladatkörű webarchívumként lényegesen eltér az országos hatókörű webarchívumoktól. Méretében jelentősen kisebb azoknál, a lokális archívumba kerülő weboldalak számát össze sem lehet hasonlítani a „nagyokéval”. Ez azonban előnnyel is jár, mégpedig a weboldalak feldolgozását illetően, mert lehetővé teszi az archívumba kerülő weboldalak egyéni metaadatolását, amely által a webarchívum nem csupán a helyismereti gyűjtemény szerves részévé válik, hanem a minőségi metaadatok révén a könyvtárokhoz méltó hozzáadott értékkel bővíti a webteret. Az előadó a Fejér Vármegyei Webarchívum részletes metaadatolását lehetővé tevő relációs adatbázis adatmodelljét és gyakorlati kiépítését, a feldolgozómunka előkészítését és gyakorlati lefolyását, valamint a munka során tapasztalt kihívásokat és nehézségeket mutatja be némi kitekintéssel a Vörösmarty Mihály Könyvtár metaadatolási jövőképére.
  • Kalcsó Gyula (MNMKK OSZK): A kollaboratív webarchiválás technikai feltételei (5,5 MB)
    Hazánkban az MNMKK OSZK 2017 óta végez webarchiválási tevékenységet, amelyben többféle módon ment webhelyeket, webhelyrészeket, egyedi dokumentumokat. Bár ennek eredményeképpen elég nagy szeletét archiválni tudja az interneten található magyar kulturális örökségnek, mégis szükség van olyan helyi webarchívumokra, amelyek az adott térség vagy intézmény internetes tartalmaival kapcsolatos kurátori feladatokat ellátják. Az előadás a helyi webarchívumok létrehozásának technikai feltételeiről szól. Bemutatja, hogy minimálisan milyen hardveres és szoftveres környezet szükséges ahhoz, hogy ez a tevékenység kollaboratív módon, az MNMKK OSZK központi webarchiváló tevékenységével összehangoltan működhessen. Kitér az Új-zélandi Nemzeti Könyvtár által fejlesztett Web Curator Tool nevű keretrendszerre, amelynek segítségével ez a munka megvalósítható. Bemutatja, hogy milyen hardveres környezetben, milyen szoftverekkel együttműködve tudja a WCT ezt a feladatot ellátni, és bemutatja az eszköz alapvető funkcióit is.
  • Horváth Dániel – Veres Miklós (MNMKK PIM): Born digital archiválási gyakorlatok a Petőfi Irodalmi Múzeumban (2,2 MB)
    A Petőfi Irodalmi Múzeumban az előző öt évben szembesültünk azzal, hogy az írói hagyatékok digitális térben létező aránya exponenciálisan nő. A múzeumban ezért sürgető kérdéssé vált, hogy ezeket az anyagokat hogyan tudjuk úgy gyűjteményezni, hogy a jövő kutatói számára is hozzáférhetők maradjanak. Míg korábban a digitális írói hagyatékok megőrzésének kérdései körül számos bizonytalanság volt, addig az utóbbi években a múzeum céltudatosan törekszik különböző digitális archiválási projekteken keresztül egy általános, szabványos, hosszú távú megőrzési stratégia kidolgozására. Ma már a múzeumnak dokumentált tapasztalatai vannak a born digital hagyatékok helyszíni felméréséről, gyűjtéséről, és kísérleti projekteken keresztül a hosszú távú megőrzés folyamatát is szimuláltuk. Az előadáson egy teljes számítógép, valamint egy e-mail-fiók archiválásának tanulságai kerülnek bemutatásra.

Workshop / Kerekasztal-beszélgetés:

  • A digitálisan született (born digital) dokumentumok és egyéb tartalmak kezelése a közgyűjteményekben.
    Résztvevők: Drótos László (MNMKK OSZK), Horváth Dániel (MNMKK PIM), Kónya Béla Tamás (OMRRK), Répászky Lipót (NAVA), Szatucsek Zoltán (MNL), Veres Miklós (MNMKK PIM).

Fényképek a rendezvényről:

(A fotókat Visky Ákos László készítette.)

 

Gerencsér Judit főigazgató-helyettes köszönti a résztvevőket Latorcai Csaba államtitkár megnyitja a rendezvényt
Anna Trammell előadásvideója Kónya Béla Tamás előadása
Drótos László előadása Bódog András előadása
Kalcsó Gyula előadása Veres Miklós előadása
Horváth Dániel előadása A délutáni kerekesztal-beszélgetés
A rendezvény résztvevői Kérdések a közönségből